Havuz Seramikleri Teknik Özellikler

14 Temmuz 2013
Kategori:
Genel
Yorumlar:  0

Havuz planlaması yapılırken, kullanılma amacı, boyut, derinliği ve kullanıcı istekleri de gözönüne alınarak doğru kararların verilmesi gerekir. Havuzun çalışma sistemine de bu aşamada karar verilmelidir. Seçilen sistem, havuz inşaatının detaylarını, yapım sürecini ve maliyetleri önemli oranda belirleyecektir.

Avantajlı yönlerinin fazla olması sebebiyle daha çok kullanılan sistem, “üstten taşmalı fin sistemi” olarak adlandırılan su seviyesinin döşeme üst kotu hizasında olduğu sistemdir. Diğer bir sistem ise su seviyesinin döşeme üst kotunun 15 – 20 cm. aşağısında olduğu “skimmerli” sistemdir.
Üstten taşmalı sistem, havuzun her tarafından kesintisiz aynı görüntüyü sağlar ki, bu özellikle yeni başlayanlar ve çocuklar için cesretlendirici bir durumdur. Bu sistem aynı zamanda su yüzeyinde oluşabilecek dalgaları minimize ederek estetik bir görüntü sağlar. Havuz duvarlarının her durumda bir kaplama malzemesiyle kaplanması gerekir. Bu hijyenik ve estetik gerekleri yerine getirir; ve suyun sebep olduğu kimyasal etkilere karşı dayanıklılık sağlar. Bu iş için ise seramik en uygun malzemedir. Ancak planlaması ve detayları çok dikkatli yapılmalıdır.

Havuz betonu uygun bir şekilde döküldükten sonra bazı önemli kontroller gerekir. Betonun priz süresi ve statik dayanım testi için 28 gün beklenilmelidir. Buna ilave olarak, su doldurulduktan sonra 15 gün bekletilip kaçak olup olmadığı kontrol edilmelidir. Havuz duvarı, önemli oranda pozitif ve negatif su basıncına maruz kaldığından doğru malzemelerle izolasyonu sağlanmalıdır. Bununla birlikte kullanılacak tamir harçları, yapıştırma harcı ve derz dolgu malzemeleri de en iyi çözümü verecek nitelikli ürünlerden seçilerek uygun şekilde detaylandırılmalıdır.

Comments are closed.